Serpil AKGÜL; “Divan Edebiyatında Gül” konusunu anlattı.

TYB İzmir Şubesinin her hafta düzenlediği etkinliklerin bu haftaki konuğu Serpil AKGÜL; mimar Sabahat GÜNER’in takdimi ile “Divan Edebiyatında Gül” konusunu anlattı.

Serpil AKGÜL özet olarak; “Çiçeklerin arasında en değerli kabul edileni hiç şüphesiz güldür. Çünkü gül, ilahi boyutta hem Allah’ın tecellisinin hem de Hz. Muhammed’in sembolüdür. Tasavvufta gül, ilahi aşka erişebilmek için bir köprü vazifesi görür. Bu düşünceye göre tevhide ve fenafillâh katına kesretten geçilir. Bu sebeple gül kesret, selvi ise tevhiddir. Güle âşık olan bülbülü gerçek aşka hazırlayan yine güldür. Şiirlerde çoğu zaman çiçeklerin sultanı olarak anılan gül; şekli, hoş kokusu, rengi ve dikenli olması gibi özellikleriyle beyitlerde sık sık konu edilmiştir. Gülün sayılan bütün bu özellikleri divan şiirinde birbirinden farklı tasavvur ve kullanımların ortaya çıkmasını sağlamıştır.” Açıklamasından sonra soruları cevapladı.

Toplantının bitiminde konuşmacıya şube başkanı Mahir ADIBEŞ tarafından “Katılım Belgesi” takdim edildi, fotoğraflar çekildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir