Gazeteci Ayhan SALTAN Derneğimizde “TÜRKLERİN DİN TERCİHLERİ, SEKÜLER TERCİHLERİ ve GELECEKLERİ” Hakkında Analizlerde Bulundu

11 Kasım 2017 Cumartesi günü TYB İzmir şubesinde Akad Haber Genel Yayın Yönetmeni Zeki BUZGAN’ın takdimi ile, Gazeteci-Yazar Ayhan Saltan “Türklerin din tercihleri hakkında analizde bulunarak; “Türkler’in kadim zamanlarındaki din tercihleri,tanıştıkları dinlerle nasıl bir ilişki kurmuşlar,İslam’la tanışmalarını” anlattıktan sonra Türk’lerin ilk tercihleri geleneksel dindir. Türk’lerde ibadet ferdidir. Evrensel dinlerle tanışması önce Budizim’le, sonra İran’la temasla Zerdüşük ve mani dinine tabi oluşlar kısmıdır. Daha sonra Hıristiyan’lıkla tanışan Türk’lerin İslam’la buluşmaları Talasla olur “ dedikten sonra “Türk’lerin Tevhit ile hiçbir problemleri olmamıştır. Sadece itikadi meselelerin uygulanmasında problem vardır.”Dedi.

Katılımcılar arasında bulunan Prof. Dr. Şerif Ali BOZKAPLAN söz alarak yaptığı nefis konuşmasında “yaşadığımız coğrafyada 17 alfabe, 24 dil vardır. Bu  itibarla gelgitlerin yaşanması normaldir” açıklaması ile katkı sağladı.

Sunumun bitmesinden sonra konuşmacıya Şube Başkanı Mahir ADIBEŞ tarafından “Katılım Belgesi” takdim edildi. Hatıra fotoğrafları çekildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir